1 hodnocení

SONIM Reserva 2018 DOC červené víno

Chuťově komplexní, s nádhernou vůní. Barva rubínově temná, typická pro zralé ostružiny. A přesně tak i voní, jako za horkého letního dne ve vašem dětství. Na vůni se také projevuje zrání v barikovém sudu. Chuťově dominují pevné a jemné třísloviny, které lehce sevřou špičku jazyka a patro. Finále je intenzivní s dlouhotrvající dochutí. Toto víno je pro nás ztělesněním regionu Trás-os-Montes. Je nefiltrované, aby si zachovalo co nejpřirozenější chuť. Drobná sedlina není na škodu, jen je potřeba ho opatrněji nalévat. Hodí se velmi dobře k různým druhům pokrmů a dosahuje kvalit vín vyšší cenové kategorie. Také jste na něj právě dostali chuť?
 
Momentálně nedostupné
325 Kč
Kategorie: Portugalská vína
Cukernatost: Suché
Odrůdy: Touriga Nacional, Tinta Amarela, Tinta Roriz
Region: Trás-os-Montes
Ročník: 2018
Vinař: Encostas de SONIM
Archivace: Ano
Alkohol: 13.5%
Objem lahve: 750 ml
Servírování: 15–16°C

Hrozny

Sklizeno ručně výhradně na vinici rodiny Pessoa podle tradice před rozbřeskem. Jemně lisováno. Fermentace v tradičním otevřeném žulovém tanku po dobu několika dní. Zrání ve francouzských barikových sudech po dobu 12 měsíců. Označení DOC (Denominação de Origem Controlada) garantuje původ hroznů z oblasti Trás-os-Montes. Přímo na těchto vinicích pěstovali víno již staří Římané.  

 

Rodinné vinařství Encostas de Sonim, rodina Pessoa 

Vinařská krev koluje v rodině Pessoa po mnoho generací. Byl to však Fernando Pessoa, kdo vtisknul podobu vinařství Encostas de SONIM tak, jak ho známe dnes. Fernando je ve vinařství stále aktivní a dozoruje další rozvoj. Společně s ním ve vinařství nebo na vinici potkáte jeho dceru Dinu a jejího manžela Héldera. Dina, dříve pofesorka hudby na Azorských ostrovech, a Hélder, dříve civilní inženýr, se rozhodli změnit život a pokračovat v rodinné vinařské tradici. Panuje tu vždy velmi přátelská atmosféra a ocitáte se tu tak trochu na konci světa. Encostas znamená svahy a právě na svazích kolem vesničky Sonim nad řekou Rabaçal, kde vládne unikátní klima, se rozkládají rodinné vinice. Těžko dostupné, s velmi kamenitou žulovu půdou, která dotváří jedinečný charakter vína. Chuť vín z regionu Trás-os-Montes a subregionu Valpaços si nespletete s žádným jiným portugalským vínem. Podle nás má vinařství velký potenciál.            


sonim_sobre_01

Fernando Pessoa s manželkou, Hélder a Dina s dcerou na své vinici. Nestojí jen tak na ledajaké skále, ale na římském lisu vytesaném do žulového balvanu. Památka na staré Římany je sofistikovaná, tvořená 2 otevřenými vyspádovanými tanky s uchýty pro lis. Gravitace tu pomáhala dělat víno již v dávné historii.  

Region Trás-os-Montes, Portugalsko 

 

Severovýchodní kopcovitý kout v Portugalsku, severně od regionu Douro a v blízkosti španělských hranic. Tradici pěstování vína sem zavedli už Římané a stopy po jejich usídlení zde naleznete rozeseté dodnes. Léta jsou suchá a horká a v zimě jsou tu i teploty pod bodem mrazu. Půda je žulovitá, místy s jílovitou břidlicí. Oblast má 3 subregiony (Chaves, Valpaços a Planalto Mirandês), které paradoxně spolu nesousedí. Valpaços, kde jsou vinice Encostas de Sonim, je z celého regionu nejbohatší na vodu. Region dává hladká ovocná vína s květinovou vůní. Trás-os-Montes má svou rozpoznatelnou signaturu a poměrně dost vás překvapí.

 

rio-rabacal-sonim

  

 

 

Zpět do obchodu