2 hodnocení

CARM 2021 DOC DOURO červené víno

Dospělé Douro tělem, intenzivnímí ovocnými vůněmi a tříslovinou. Velmi komplexní aroma vás přivítá svěžestí lesních plodů, zralých třešní a následně tóny lékořice s náznaky dřeva. Chuť je příjemně teplá, z ovocné přejde do pevných tříslovin s jemnou strukturou a dlouhou až sametovou dochutí. Víno si přímo zahrává s vašimi chuťovými buňkami a pokaždé v něm objevíte zase něco nového. Nese typické kvality a charakteristiku hornatého regionu Douro. Horké letní dny střídají chladnější noci, které umožňují vinné révě se otevřít a získat tak jedinečné vlastnosti, které jinde nenajdete. Vhodné k večeři, páruje se poměrně univerzálně, nejlépe se středomořskou kuchyní, červeným masem a sýry. Je vstupenkou do hlavní rodiny vín CARM a přitom je cenově stále velmi dostupné. Wine Enthusiast 88 a Wine Spectator 86.    

 

Skladem poslední kusy
265 Kč
Kategorie: Portugalská vína
Cukernatost: Suché 1.9 g/l
Odrůdy: Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz
Region: Douro Superior
Ročník: 2021
Vinař: CARM, rodina Roboredo Madeira
Alkohol: 14.5%
Objem lahve: 750 ml
Servírování: 15–16°C
Hrozny

Sklizeno výhradně na vinicích rodiny Madeira. Zrání ve francouzských a amerických dubových sudech po dobu 8 měsíců (50%) a zbytek v nerezovém tanku. Označení DOC (Denominação de Origem Controlada) garantuje původ hroznů z oblasti Douro Superior. Pevné třísloviny odrůdy Tinta Roriz (30%) vyhlazuje jemnost tříslovin Touriga Franca (30%). Vůni lesního ovoce a svěží květinové tóny pak dodává odrůda Touriga Nacional (40%). Tato kompozice přináší vyvážený zážitek a nebude vás rozhodně nudit. Někteří dokonce tvrdí, že cítí zralé rozmačkané banány ve vůni i chuti. 

 

Rodinné vinařství CARM, Roboredo Madeira

Historie rodiny byla vždy spjata s půdou v okolí údolí řeky Douro a sahá do 17. století. Celso Madeira se výrazně zasloužil o dnešní podobu vinařství, když na tu dobu neobvyklým způsobem, buldozerem, terasovitě upravil hornatý terén svých pozemků a zasadil tam vinnou révu. Pomohly mu k tomu jeho zkušenosti civilního inženýra ze staveb po celém světě a položil tak základy inovací a zkoušení nových postupů posledního půlstoletí. V jeho tradici pokračuje i syn Felipe, který původně studoval medicínu v Itálii, ale pak se rozhodl pokračovat ve vedení rodinného podniku. Jeho pobyt v Itálii přispěl k výrazným změnám ve výrobě olivového oleje, který se následně stal jedním z nejoceňovanějším v Portugalsku i zahraničí. Přestože se vinařství CARM za poslední desetiletí rozrostlo a proslavilo ve světě, zůstává pevně v rodinných rukou a svou střední velikostí stále umožňuje perfektní kontrolu nad výjimečnou kvalitou vín.

    

Vinařský region DOURO, nejstarší demarkovaný region na světě a dědictví UNESCO  

Hornatý terén na severovýchodě Portugalska, ostře protkaný řekou Douro dává světu skvělá moderní červená, bílá, růžová vína a je také domovem tradičního portského. Celosvětově je právě tento region nejznámější v zahraničí. V tvrdých podmínkách kopcovitého terénu se střídají vinice a olivové háje. Půda je kamenitá, tvořena žulou a břidlicí. Většina pozemků je obtížně dostupná. V létě jsou v kraji přes den velká vedra, střídaná chladnější nocí. To umožňuje vinné révě se otevřít v nižší teplotě a dát hroznům neopakovatelnou kvalitu. V zimě panuje v oblasti studené počasí a někdy i teploty pod nulou. Díky převážně suchému podnebí se nepoužívá chemie a dostanete tak naprosto přírodní víno a olivový olej. Výjimečné podnebí s vlivem Atlantiku, kamenitá půda, rozmanité místní odrůdy a tvrdá práce dělají z regionu Douro výjimečné místo na zemi s velkým potenciálem.          

 Vinice rodiny Roboredo Madeira, vinařství CARM, Douro Superior, Portugalsko 

Zpět do obchodu