2 hodnocení

CARM Reserva 2020 DOC DOURO červené víno

Bohaté, intenzivní, jednoduše skvělé. Hladké a přitom komplexní s plným tělem. Lahev toho nejlepšího co nabízí region Douro v severovýchodním koutu Portugalska. Ne nadarmo Wine Spectator zařadil několikrát toto víno mezi 100 nejlepších vín na světě! Po otevření ucítíte velmi svěží a intenzivní vůni lesního ovoce a ostružin, s tóny lékořice. To nejlepší vás ale teprve čeká... intenzivní chuť, výrazná tříslovina, hladký a hřejivý pocit s neskutečně dlouhou dochutí. Toto víno krásně doplní pokrmy s masem, sýry a celou středomořskou kuchyni. Krásná lahev celý zážitek umocňuje a je ozdobou prostřeného stolu. Toto skvělé víno je však stále cenově velmi dostupné. Wine Spectator 92, Wine Enthusiast 91 a Robert Parker 90

Momentálně nedostupné
456 Kč
Kategorie: Červená vína
Cukernatost: Suché 3.1 g/l
Odrůdy: Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz, Tinta Francisca
Region: Douro Superior
Ročník: 2020
Vinice: CARM
Vinař: CARM, rodina Roboredo Madeira
Archivace: Ano
Alkohol: 14.9%
Objem lahve: 750 ml
Servírování: 15–16°C
carm reserva2016 01
Petrova volba
HROZNY

Sklizeno výhradně na vinicích rodiny Madeira. Zrání ve 225 litrových francouzských barikových sudech po dobu 18-ti měsíců (70%) a v 500 litrových amerických sudech  (30%). Označení DOC (Denominação de Origem Controlada) garantuje původ hroznů z oblasti Douro Superior. Pevné třísloviny odrůdy Tinta Roriz (20%) vyhlazuje jemnost tříslovin Touriga Franca (25%). Vůni lesního ovoce a svěží květinové tóny pak dodává odrůda Touriga Nacional (50%). Vyváženou kompozici pak dotváří odrůda Tinta Francisca (5%).

 

Rodinné vinařství CARM, Roboredo Madeira

Historie rodiny byla vždy spjata s půdou v okolí údolí řeky Douro a sahá do 17. století. Celso Madeira se výrazně zasloužil o dnešní podobu vinařství, když na tu dobu neobvyklým způsobem, buldozerem, terasovitě upravil hornatý terén svých pozemků a zasadil tam vinnou révu. Pomohly mu k tomu jeho zkušenosti civilního inženýra ze staveb po celém světě a položil tak základy inovací a zkoušení nových postupů posledního půlstoletí. V jeho tradici pokračuje i syn Felipe, který původně studoval medicínu v Itálii, ale pak se rozhodl pokračovat ve vedení rodinného podniku. Jeho pobyt v Itálii přispěl k výrazným změnám ve výrobě olivového oleje, který se následně stal jedním z nejoceňovanějším v Portugalsku i zahraničí. Přestože se vinařství CARM za poslední desetiletí rozrostlo a proslavilo ve světě, zůstává pevně v rodinných rukou a svou střední velikostí stále umožňuje perfektní kontrolu nad výjimečnou kvalitou vín.

    

Vinařský region DOURO, nejstarší demarkovaný region na světě a dědictví UNESCO  

Hornatý terén na severovýchodě Portugalska, ostře protkaný řekou Douro dává světu skvělá moderní červená, bílá, růžová vína a je také domovem tradičního portského. Celosvětově je právě tento region nejznámější v zahraničí. V tvrdých podmínkách kopcovitého terénu se střídají vinice a olivové háje. Půda je kamenitá, tvořena žulou a břidlicí. Většina pozemků je obtížně dostupná. V létě jsou v kraji přes den velká vedra, střídaná chladnější nocí. To umožňuje vinné révě se otevřít v nižší teplotě a dát hroznům neopakovatelnou kvalitu. V zimě panuje v oblasti studené počasí a někdy i teploty pod nulou. Díky převážně suchému podnebí se nepoužívá chemie a dostanete tak naprosto přírodní víno a olivový olej. Výjimečné podnebí s vlivem Atlantiku, kamenitá půda, rozmanité místní odrůdy a tvrdá práce dělají z regionu Douro výjimečné místo na zemi s velkým potenciálem.          

 Vinice rodiny Roboredo Madeira, vinařství CARM, Douro Superior, Portugalsko 

Zpět do obchodu