3 hodnocení

FRAGA DO CALVO 2022 DOC DOURO bílé víno

Skvěle vyvážené víno, svěží a s perfektním průběhem chuti. Jednoduše výborné Douro. Krásná citrónová barva a elegantní vůně. Chuť vína je velmi svěží, postupně se v ústech otevře do pěkného objemu a struktury. Místy vystupuje jemná chuť hrušky. Na bocích jazyka příjemně překvapí tóny zralých citrónů a jemná kyselinka. Hodí se dobře k bílému masu, asijské kuchyni a rybám. Z vinařství milovníka vín Gila Taveiry v regionu Douro. Vyrobeno jen 3266 lahví. Výborné, ale opravdu výborné víno.

Skladem
297 Kč –6 % 279 Kč
Kategorie: Portugalská vína
Cukernatost: Suché 2.8 g/l
Odrůdy: Rabigato, Viosinho, Gouveio, Moscatel Galego Branco
Region: Douro
Ročník: 2022
Vinice: Fraguita
Vinař: MISS VITIS, Gil Taveira
Alkohol: 12.5%
Objem lahve: 750 ml
Produkce: 3266 lahví
Servírování: 10–12°C
fraga do calvo 2018 01
297 Kč –6 %
Hrozny

Ručně sklizeno výhradně na vinicích Gila Taveiry. Označení DOC (Denominação de Origem Controlada) garantuje původ hroznů z oblasti Douro.

Rodinné vinařství MISS VITIS, Gil Taveira. 

Příběh Gila Taveiry není jako z knížky, o to víc si ho vážíme. Nenajdete tu deset generací, které si předávají půdu a znalosti, ale najdete tu jeden velký sen, hodně umu, velkou lásku k půdě a skvělá vína. Gil snil o obnovení tradice vinařství svého dědečka José Marinha, který se vrátil z Brazílie do Portugalska, aby si koupil vinici v regionu Douro. A také ten sen zrealizoval, skoupil a znovu sjednotil rozdrobenou rodinnou vinici v Douro a obnovil vinařství. K tomu pak přidal ještě vinici v oblasti Beira Interior. Investuje vše do produkce svého vína a má velké ambice. Jeho vína patří mezi naše nejoblíbenější. Každý ročník a typ vína nemá vice než několik tisíc lahví, najdete je v těch nejlepších restauracích v regionu.

 

Vinařský region DOURO, nejstarší demarkovaný region na světě a dědictví UNESCO  

Hornatý terén na severovýchodě Portugalska, ostře protkaný řekou Douro dává světu skvělá moderní červená, bílá, růžová vína a je také domovem tradičního portského. Celosvětově je právě tento region nejznámější v zahraničí. V tvrdých podmínkách kopcovitého terénu se střídají vinice a olivové háje. Půda je kamenitá, tvořena žulou a břidlicí. Většina pozemků je obtížně dostupná. V létě jsou v kraji přes den velká vedra, střídaná chladnější nocí. To umožňuje vinné révě se otevřít v nižší teplotě a dát hroznům neopakovatelnou kvalitu. V zimě panuje v oblasti studené počasí a někdy i teploty pod nulou. Díky převážně suchému podnebí se nepoužívá chemie a dostanete tak naprosto přírodní víno a olivový olej. Výjimečné podnebí s vlivem Atlantiku, kamenitá půda, rozmanité místní odrůdy a tvrdá práce dělají z regionu Douro výjimečné místo na zemi s velkým potenciálem.

IMG_2515resize

Vinice Gila Taveiry, vinařství MISS VITIS, Douro, Portugalsko 

Zpět do obchodu