2 hodnocení

SONIM Grande Reserva Vinhas Velhas 2016 DOC (staletá vinice) červené víno

Komplexní, sametové a tajemné víno, které se rodí na staleté vinici s dnes již zapomenutými odrůdami předchozích generací vinařů. Temně rubínová barva, vůně zralých lesních plodů, se špetkou koření a tóny dubového dřeva. Jemné třísloviny se postupně rozvíjejí do celých úst. Chuti dominují zralé švestky. Víno je nefiltrované, aby si zachovalo co nejpřirozenější chuť. Drobná sedlina není na škodu. Toto naprosto jedinečné víno z regionu Trás-os-Montes je skvělým společníkem a zároveň perfektním dárkem se zajímavým příběhem. 
Skladem
498 Kč
Kategorie: Portugalská vína
Cukernatost: Suché
Odrůdy: Staletá vinice - odrůdy, které dnes již možná neexistují
Region: Trás-os-Montes
Ročník: 2016
Vinař: Encostas de SONIM
Archivace: Ano
Alkohol: 13.5%
Objem lahve: 750 ml
Servírování: 16°C – 18°C

Hrozny

Sklizeno ručně výhradně na vinici rodiny Pessoa. Jemně lisováno. Fermentace v tradičním otevřeném žulovém tanku po dobu několika dní. Zrání ve francouzských barikových sudech po dobu 18 měsíců. Označení DOC (Denominação de Origem Controlada) garantuje původ hroznů z oblasti Trás-os-Montes. Přímo na těchto vinicích pěstovali víno již staří Římané.  

 

Rodinné vinařství Encostas de Sonim, rodina Pessoa 

Vinařská krev koluje v rodině Pessoa po mnoho generací. Byl to však Fernando Pessoa, kdo vtisknul podobu vinařství Encostas de SONIM tak, jak ho známe dnes. Fernando je ve vinařství stále aktivní a dozoruje další rozvoj. Společně s ním ve vinařství nebo na vinici potkáte jeho dceru Dinu a jejího manžela Héldera. Dina, dříve pofesorka hudby na Azorských ostrovech, a Hélder, dříve civilní inženýr, se rozhodli změnit život a pokračovat v rodinné vinařské tradici. Panuje tu vždy velmi přátelská atmosféra a ocitáte se tu tak trochu na konci světa. Encostas znamená svahy a právě na svazích kolem vesničky Sonim nad řekou Rabaçal, kde vládne unikátní klima, se rozkládají rodinné vinice. Těžko dostupné, s velmi kamenitou žulovu půdou, která dotváří jedinečný charakter vína. Chuť vín z regionu Trás-os-Montes a subregionu Valpaços si nespletete s žádným jiným portugalským vínem. Podle nás má vinařství velký potenciál.            


sonim_sobre_01

Fernando Pessoa s manželkou, Hélder a Dina s dcerou na své vinici. Nestojí jen tak na ledajaké skále, ale na římském lisu vytesaném do žulového balvanu. Památka na staré Římany je sofistikovaná, tvořená 2 otevřenými vyspádovanými tanky s uchýty pro lis. Gravitace tu pomáhala dělat víno již v dávné historii.  

Region Trás-os-Montes, Portugalsko 

 

Severovýchodní kopcovitý kout v Portugalsku, severně od regionu Douro a v blízkosti španělských hranic. Tradici pěstování vína sem zavedli už Římané a stopy po jejich usídlení zde naleznete rozeseté dodnes. Léta jsou suchá a horká a v zimě jsou tu i teploty pod bodem mrazu. Půda je žulovitá, místy s jílovitou břidlicí. Oblast má 3 subregiony (Chaves, Valpaços a Planalto Mirandês), které paradoxně spolu nesousedí. Valpaços, kde jsou vinice Encostas de Sonim, je z celého regionu nejbohatší na vodu. Region dává hladká ovocná vína s květinovou vůní. Trás-os-Montes má svou rozpoznatelnou signaturu a poměrně dost vás překvapí.

 

rio-rabacal-sonim

Zpět do obchodu